Γενικό Λύκειο Μακρύ Γιαλού

Raspberry PI Weather Station for Schools

PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 07 Φεβρουάριος 2016 12:19

Το Λύκειο του Μακρύ Γιαλού έχει επιλεχθεί από το Raspberry PI foundation και την Oracle να συμμετάσχει στο διεθνές πρόγραμμα Raspberry PI Weather Station for Schools. Τα σχολεία που συμμετέχουν παγκοσμίως είναι 1000 και από την Ελλάδα έχουν επιλεγεί άλλα τρία μόλις σχολεία.

Στο πλαίσιο του προγράμματος οι μαθητές θα εγκαταστήσουν στο σχολείο ένα πλήρη μετεωρολογικό σταθμό με δέκα διαφορετικούς αισθητήρες. Οι μαθητές θα προγραμματίσουν τους αισθητήρες ώστε να συλλέγουν δεδομένα σε πραγματικό χρόνο και μέσω διακομιστή να προωθούνται στο διαδίκτυο σε κατάλληλη ιστοσελίδα.

Η περιοχή του Κουτσουρά με τη βοήθεια των μαθητών θα αποκτήσει για πρώτη φορά μετεωρολογικό σταθμό στα δεδομένα του οποίου θα έχουν πρόσβαση όλοι οι πολίτες.

Τελευταία Ενημέρωση ( Κυριακή, 07 Φεβρουάριος 2016 20:59 )

free poker